KÜLTÜR
09 Kasım 2020

60 çocuk tarafından çekilen 100 fotoğraf, Kalyon Kültür’de sanatseverlerle buluştu
Çocukların dünyasına “Bir de Buradan Bak”

Kalyon Kültür’ün ‘Her Yerde Sanat Derneği’ ile birlikte gerçekleştirdiği yeni sergisi “Bir De Buradan Bak”, 30 Ekim Cuma günü Nişantaşı Taş Konak’taki Kalyon Kültür binasında açıldı. Kalyon Kültür’ün kurucusu Sena Kalyoncu’nun ev sahipliği yaptığı serginin küratörlüğünü ise Sezgi Abalı ve Sinan Eren Erk üstlendi.
Yaşları 8 ile 18 arasında değişen ve aralarında mülteci ailelerin çocuklarının da bulunduğu 60 çocuk, yaşadıklarını, gördüklerini, hayal ettiklerini fotoğraf karelerine taşıdı. Onların bu dünyasına ve emeğine ise Kalyon Kültür “Bir de Buradan Bak” diyerek sahip çıktı. ‘Her Yerde Sanat Derneği’ ile birlikte yürütülen çalışma, Sezgi Abalı ve Sinan Eren Erk’in küratörlüğünde sanat severlerle buluştu. 60 çocuk tarafından çekilen 100 fotoğraf, kültür ve sanat üretiminin geçmişle kurduğu bağlarla beslendiği Kalyon Kültür’ün farklı odalarında 4 ayrı temada sergilenmeye başladı.
Kalyon Kültür’ün tarihi binasının iki katına yayılan “Bir De Buradan Bak”, çocukluk dönemini ve çocukların bakışını yine çocukların gözünden, olduğu gibi sergi mekânına taşırken; izleyicilerine ev, yabancı, ortasında ve bir arada temaları üzerinden kurgulanan yeni bir deneyim alanı sunuyor.
Açılış davetinde konuşma yapan Sena Kalyoncu, Kalyon Holding olarak, ülkemizin kültür sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla Kalyon Kültür’ü hayata geçirdiklerini belirterek, “Kadim ve güncel sorular üzerine birlikte düşünüp, cevaplar aramayı önemsiyoruz. Hüznü ve neşeyi hem yalın hem de yoğun halleriyle keşfetmek niyetiyle çıktığımız bir yolculuk bu aslında. Bu yolculukta kendimizin ve toplumun farkındalığını genişleten kamusal bir alan sağlamak için; sosyal ve ekolojik meseleleri farklı disiplinler ve farklı seslerle buluşturan müşterek çalışmalarda bulunmak arzusundayız” dedi.
Bir De Buradan Bak”, 30 Ekim 2020 ile 3 Ocak 2021 tarihleri arasında, Pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 saatleri arasında Kalyon Kültür’de gezilebilecek.
Sirkhane / DARKROOM HAKKINDA
Mardin’de yaşayan ve aralarında mülteci çocukların da bulunduğu miniklere sanatsal bir buluşma alanı sunma amacıyla kurulan Her Yerde Sanat Derneği, sirk sanatlarına odaklanan Sirkhane, müzikal çalışmalara odaklanan Müzikhane ve fotoğraf çalışmalarına odaklanan DARKROOM projelerini 2012’den beri sürdürüyor. Bir De Buradan Bak sergisi, fotoğrafçı Serbest Salih tarafından yürütülen DARKROOM projesinde farklı yaşlardan ve etnik kökenlerden gelen, çoğunluğu mülteci olan çocukların çektikleri analog fotoğraflara odaklanıyor.
Kalyon Kültür
Meşrutiyet Mahallesi, Rumeli Caddesi, Taş Konak 6B 34363 Şişli/İstanbul
www.kalyonkultur.org
İletişim için
Merve Uçar/İz İletişim
merve.ucar@iziletisim.com