İNŞAAT
19 Şubat 2020

KUZEY EGE OTOYOLU’NUN TAMAMI AÇILDI

Geçtiğimiz yıl 91 km’lik kısmı hizmete açılan Kuzey Ege Otoyolu, Menemen-Aliağa-Çandarlı güzergahında bulunan 5 km’lik ek alanın açılmasıyla, 96 km’lik uzunluğa erişerek tamamlandı. Turizm ve sanayi bölgelerine güvenli ulaşım sağlayan projenin son etap açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda 5 Nisan 2017 tarihinde temelleri atılan,bölgenin en önemli deniz ticareti, sanayii ve turizm merkezlerine ulaşım mesafesini önemli ölçüde azaltan Kuzey Ege Otoyolu’nun tamamı (Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu),Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 22 Şubat Cumartesi günü düzenlenen törenle açıldı. Törene ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu ve IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen de katıldı.
Faaliyet gösterdikleri tüm sektörlerde yapmış oldukları yatırımlarla, Türkiye’ye katma değer sağlayan IC Holding ve Kalyon Holding’in ortak yatırımlarıyla hayat bulan Kuzey Ege Otoyolu,56 km otoyol ve 40 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 96 km uzunluğunda konumlanıyor.3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere toplam 6 şeritli olan proje kapsamında toplamda 19 adet 2 kavşak, 1 adet tünel, 7 adet ücret toplama alanı, 3 adet otoyol hizmet tesisi, 8 adet viyadük ve 38 adet köprü bulunuyor.
Trafik ve otoyol kullanıcılarının güvenliğinin sağlanabilmesi amacıyla Akıllı Ulaşım Sistemleri teknolojisi ile donatılan Kuzey Ege Otoyolu’nda bu teknoloji sayesinde tüm otoyol güzergahı boyunca 192 kamera, 26 değişken mesaj işareti, 34 değişken trafik işareti, 21 trafik sayım sensörü, Scada tünel/otoyol güvenlik sistem verileri tek bir merkezden izleniyor ve acil durumlara karşı hızlı reaksiyon veriliyor. Kuzey Ege Otoyolu’nda en modern teknoloji ile donatılmış 7 istasyonda 32 çıkış ve 24 giriş tesisiyle 7/24 kesintisiz hizmet veriliyor.
Kuzey Ege Otoyolu Hakkında
Ülkemizin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda 05 Nisan 2017 tarihinde temelleri atılan, bölgenin en önemli deniz ticareti, sanayi ve turizm merkezlerine ulaşım mesafesini önemli ölçüde azaltan Kuzey Ege Otoyolu 30 Ekim 2019 tarihinde Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açıldı. Ülkemizin lider kuruluşları önderliğinde finanse edilen Kuzey Ege Otoyolu, 56 km otoyol ve 40 km bağlantı yolları almak üzere toplam 96 km uzunluğunda konumlanıyor. Otoyol, en modern teknoloji ile donatılmış 7 istasyonda 32 çıkış ve 24 giriş tesisiyle 7/24 kesintisiz hizmet veriyor.