ETKİ LİMAN GAZLAŞTIRMA TESİSİ

Aralık 2016 yılında devreye alınan yüksek güvenlik standartlarına uygun yüzen sıvılaştırılmış doğal gaz depolama ve gazlaştırma terminali, Türkiye’nin devlete ait gaz ithalatçısı BOTAŞ ile kapasite sözleşmesi olan ilk ve tek terminaldir. 2020 sonu itibariyle, 9 farklı ülkeden, 40 farklı LNG gemisiyle 11 milyar m³ üzerinde doğal gaz teslim alınmış, gazlaştırılarak iletim sistemine teslim edilmiştir.
Öne Çıkan Kurulumlar
14 Kilometrelik 36” Kara Bağlantısı
Doğalgaz Ölçüm İstasyonu
Q-Flex (216 bin m³) büyüklüğündeki İskele
Platform
Dolfen Sistemleri
İskele ve Platform Teknolojik Altyapı Sistemleri
LNG ve FSRU gemilerine ait tüm gemi ve gazbağlantı sistemleri
Tesis için gerekli olan tüm üst yapı, altyapı ve çevre düzenleme süreçleri
Başarıyla tamamlanmıştır.
Yaratılan Değer ve Fayda
Etki Liman LNG Terminali, doğal gaz tüketiminde yaşanan mevsimsel dalgalanmaların karşılanmasında kritik bir rol üstlenmektedir.

ETKİ Yüzen LNG Terminali ile, boğazlarımızda yaşanan tanker trafik yoğunluğunu artırmadan, açık denizden kolayca ulaşılabilen bir bölgede, Ülkemize yeni bir doğalgaz arz noktası ve ilave doğalgaz depolama ve gazlaştırma kapasitesi kazandırılmıştır.

Farklı arz kaynaklarından doğalgaz ithalatına imkân tanınmakta, pik tüketim günlerinde sisteme günlük ve saatlik ilave arz esnekliği yaratılmakta, ulusal doğalgaz iletim şebekesine kesintisiz besleme imkânı sağlanarak hem konut ve sanayi tüketiminde hem de elektrik sektöründe arz güvenliğine katkıda bulunulmaktadır.