Hasan Kalyoncu Üniversitesi

Gaziantep’te bölgenin ilk vakıf üniversitesi olarak bilim, sanat, kültür, spor, teknoloji ve inovasyon ışığında kurulan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ); 7 fakülte, 25 bölüm, 1 yüksekokul ve 1 meslek yüksekokulu ile uluslararası üniversite olma yolunda kent üniversitesi olarak dikkat çekiyor.
Tarihi İpek Yolu üzerindeki modern eğitim yuvasında bilimsel düşünen ve bilgi üreten gençler yetiştirmeyi hedefleyen Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Türkiye’nin her ilinden öğrencinin tercih adresi olurken dünyanın çeşitli ülkelerinden eğitim görmeye gelen öğrenci çeşitliliğiyle de büyüyen ve gelişen yönüyle Türkiye’nin önemli üniversiteleri arasında yer alıyor.
Uluslararası akreditasyona sahip kaliteli dil eğitim sistemi, etkili sınıf danışmanlığı, erişilebilir yönetimi ve interaktif uygulamaları ile geleceğin yetişmiş insan gücünü ekosisteme dahil etmek için tüm olanaklarını seferber eden Hasan Kalyoncu Üniversitesi, sosyal aktiviteleriyle bilgilendirici, huzurlu ve güvenli ortamı ile her yıl uluslararası öğrenciler dahil olmak üzere binlerce öğrenciye kaliteli ve başarılı eğitim imkânı sunuyor.
Güçlü akademik kadrosu ile çalışmalar yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi; bilgi çağının gereklerine göre donatılmış bina ve derslikleri, geniş yayın ve kitap ağına sahip araştırmayı teşvik eden kütüphanesi, uygulama laboratuvarları ve klinik deneyimleri ile mesleki donanım sağlayarak öğrencilerini modern kampüs ortamında geleceğe hazırlıyor.
Girişimci ve yenilikçi bir üniversite olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi; Silikon Vadisi Kuluçka Merkezi, Kalyon Garaj Prototipleme ve Girişimcilik Merkezi, Akıllı Referans Bina İnovasyon Merkezi (ARBİM) ve Kalyoncu İnovasyon Teknoloji Transfer Ofisi (KALİTTO) ile üniversite-sanayi iş birliğine önem veriyor.

KALYON GARAJ PROTOTİPLEME VE GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Program kapsamında, İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) desteğiyle Hasan Kalyoncu Üniversitesi yürütücülüğünde uygulanan projede Kalyon Garaj, deneyimli uzmanları ve güçlü atölye altyapısı ile fikirlerini ürüne dönüştürüp ticarileştirmeyi amaçlayan tüm girişimcilere proje danışmanlığı, AR-GE atölyesi ve prototipleme hizmetleri, fikri sınai mülkiyet hakları danışmanlığı, mentörlük ve girişim hızlandırma gibi hizmetler sunmaktadır.

AKILLI, YEŞİL, ‘‘0’’ EMİSYONLU ÇEVRECİ ÜNİVERSİTE

Türkiye’de yenilenebilir enerji üreten ilk üniversite olarak Hasan Kalyoncu Üniversitesi; kendi elektriğini güneşten elde ediyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi arazisinde kurulu 1MW gücünde ve fotovoltaik teknolojiyi kullanan güneş enerji santrali bulunuyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi yenilenebilir enerjiyi kullanarak doğaya zarar vermeden, gelecek nesillere nasıl daha iyi bir dünya bırakabiliriz düşüncesiyle hareket etmektedir.

SİLİKON VADİSİ KULUÇKA MERKEZİ

AR-GE ve inovasyon faaliyetlerinin, ülkemizde gerçekleştirilen teknolojik ürünlerin uluslararası pazarlarda yer alması, ihracatın artırılması gibi önemli gelişmeler için; ‘’Uluslararası Kuluçka Merkezi Projesi’’ ile Amerika’daki Silikon Vadisi’nde yüksek teknoloji üretiliyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi; hem öğrencilerine hem de öğretim elemanlarına kuluçka merkezinde şirket kurma imkânı sağlıyor.

ARBİM

Endüstri 4.0 yolunda önemli çalışmalara imza atan Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde; akıllı sistemlerin entegre edildiği, işletme maliyetlerini enerji verimliliği ile optimize eden, bilişim teknolojilerini kullanarak uzaktan izlenip yönetilebilen (Akıllı Referans Bina ve İnovasyon Merkezi) ARBİM bulunmaktadır.