Projeler

Sanayi

Kalyon Sanayi, kurmuş olduğu entegre modül üretim tesisinde sürdürülebilir enerji alanında kullanılan güneş enerjisi modüllerinin üretimi ile faaliyetlerine başladı.
Modül Üretim
Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş., Konya Karapınar’da, 1GW (1000MW) kapasiteli fotovoltaik güneş enerjisi santralinin kurulumu ve işletmesini gerçekleştirmektedir. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) politikalarına istinaden güneş enerjisi üretimi için tahsis edilen sahalarda elektrik üretimi yapacak olan santralin yerlilik kriterlerine uyması ve santralde kullanılacak komponentlerin büyük bölümünün Türkiye’de üretilmesi gerekmektedir.
Bu amaç doğrultusunda, Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş., Ankara Başkent Organize sanayide, yıllık 500 MW fotovoltaik modül üretimi kapasitesine sahip “Entegre FV Modül Üretim Tesisi” kurulumuna başlamıştır. Entegre tesis mono-kristal Kütük-Dilim-Hücre-Modül (Ingot-Wafer-Cell-Module) üretim birimleri ve yardımcı tesisler ile birlikte toplam 80.000 m² kapalı alana sahip.
Tesisin ana ürünü, %21.8 verime sahip, 158.75 mm x 158.75 mm tam kare, Mono-kristal silisyum, PERC tipi güneş hücrelerinin kullanılacağı 385W gücünde, 144 yarım hücreli ve çift yüzlü cam cama modüller olacaktır.