Hakkımızda

Kalyon Holding 1944 yılından beri süren yolculuğunda,sayısız başarılara, dünyada ses getiren projelere ve standartları yükselten ilklere imza atıyor.

Başkanın Mesajı

Kalyon, kurulduğu günden bu yana inovasyon ve gelişim temelleri üzerinde hareket etmektedir.

1944 yılında, kurucumuz merhum Mehmet Kalyoncu'nun müteahhitliğe başlamasıyla çıktığımız yolculuğumuzda gerek Türkiye'de gerekse dünyanın farklı ülkelerinde global ölçekli yatırımlarına devam etmektedir. 
Çevreye duyarlılık bilincini yitirmeden, toplumsal gelişime katkıda bulunarak insan hayatını zenginleştirecek projelere imza atmayı hedefleyen Kalyon; bu amaç doğrultusunda çalışanlarına, iş ortaklarına ve dünyaya değer katmayı öncelik belirlemiştir.

İş dünyasında sergilediği yüksek sorumluluk bilincini sosyal projelere de yansıtan Kalyon; insani değerlere ve toplumsal gelişime verdiği önem gereği başta Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Kalyon Kültür olmak üzere birçok sosyal sorumluluk projesine imza atmıştır.
Orhan Cemal KALYONCU
Yönetim Kurulu Başkanı

Kurucumuz

"Unutmamak gerekir ki; 

Bugün gözümüze yıkılmaz gibi görünen ağaçlar, dün sadece naif bir tohumdan ibarettiler. Çünkü bir şeyin kudreti ne kadar fazla olursa olsun, asıl önemli olan özünün kuvveti, kaynağının ne kadar sağlam olduğudur. 

Hayatta yapılacak en değerli yatırım, insana yapılan yatırımdır. İnsana yapılacak en iyi yatırım ise eğitimdir."
Hasan KALYONCU
Kurucumuz Hasan Kalyoncu;aydın ve vizyon sahibi kişiliği, vicdanlı ve alçak gönüllü mizacı, insani değerleri ve birleştirici vasıflarıyla, kendisini tanıyan ve tanımayan herkese örnek olmuş, saygı ve sevgi görmüştür. Hasan Kalyoncu’nun örnek liderliği, iş arkadaşlarına ve çevresine güç vermiş, katkı sağlamış, yol göstermiştir. 

Bir ömür ülkesi için çalışmış, “Ülkemiz var oldukça biz de varız!” prensibinden ayrılmamış, ülke ekonomisini güçlendirmek için çaba ve gayret göstermiştir. Geleceğe yatırımın insan ile, insana yatırımın ise eğitim ile mümkün olacağı düşüncesiyle Kalyoncu Ailesi Güneydoğu Anadolu’daki ilk vakıf üniversitesi olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile bu vizyonunu hayata geçirmiş, ilim mirasını bizlere emanet etmiştir. Hasan Kalyoncu’nun bu yöndeki hassasiyetini, hayallerini ve heyecanını paylaşıyor, gururla geleceğe taşıyoruz. 

Kalplerimizde sonsuza kadar yaşayacak olan merhum Hasan Kalyoncu, başardıkları ve bize kattıklarıyla hepimizde derin ve silinemeyecek güzellikte izler bırakarak aramızdan ayrıldı.Geleceğe onun ilkeleri doğrultusunda ve kendimizden emin adımlarla ilerlerken,varlığını yanımızda hissediyor, kendisini saygı, rahmet ve özlemle anıyoruz.
Kalyon Holding Ailesi

Tarihçe

Kalyon Holding’in başarı hikayesi 1944 yılında merhum Mehmet Kalyoncu’nun müteahhitliğe adım atmasıyla başladı. Önceliği insana, topluma ve çevreye katkı sağlamak olan Kalyon Holding, uzun vadeli ilke ve hedefler çerçevesinde Türkiye’nin kalkınmasıyla paralel olarak yoluna devam ediyor.  

1974 yılında, Hasan Kalyoncu ve Cemal Kalyoncu kardeşler, babaları Mehmet Kalyoncu’nun izinden devam ederek Kalyon İnşaat’ı kurdu. Bu girişim, kısa sürede çok hızlı yol alarak dünya çapında yüzlerce projeyle ve toplum yararına yapılan büyük yatırımlarla bir dünya markasına dönüştü.

Kalyon Holding; inşaat, yatırım - işletme, gayrimenkul, enerji ve sanayi sektörlerinde 35 bine yakın çalışanı ve 75 yılı aşan birikimiyle, Türkiye Ekonomisinin en önemli oyuncularından biri olarak yolculuğuna devam ediyor. Teknoloji ve inovasyona yaptığı yatırımlarla geleceğin iş modellerini bugünden hayata geçiren Kalyon Holding, iş dünyasına ve gençlere de öncülük ediyor.

Kalyon Holding, aralarında dünyanın tek çatı altındaki en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nın yapımı ve işletmesi, Ar-Ge dahil güneş paneli üretiminin tüm aşamalarını bir araya getiren dünyadaki ilk ve tek fabrikası, dünyanın en büyük altıncı güneş enerjisi santrali, dünyada bir ilk olan KKTC deniz geçişi isale hattı, Avrupa’nın en büyük ileri biyolojik atık su arıtma tesisi, Türkiye’nin ilk metrobüs yol inşaatı, Türkiye’nin en büyük yayalaştırılmış meydanı, Türkiye’nin ilk açık deniz sondaj platformu, Türkiye’nin ilk yüzen sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma terminali yatırımı ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi projelerin de bulunduğu onlarca dev yatırımı hayata geçirdi.

Faaliyet alanlarındaki hızlı büyüme ve başarının yanı sıra sosyal fayda alanında da büyük yatırımlar yapan Kalyon Holding özellikle eğitim, çevre ve kültür-sanat alanında topluma sunduğu katkılarla öne çıkıyor.

Ülkenin gelişimi ve kalkınması için eğitimi en önemli yatırım olarak gören Kalyon Holding, 1998’de Erdem Koleji’ni; 2008 yılında ise Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ni hizmete açtı.

Kültür ve sanat alanında da yatırımlar yaparak toplum yararına faaliyetlerini sürdüren Kalyon Holding, bugünün kültürel üretimini desteklemek üzere, Şişli’deki tarihi Taş Konak’ta 2019 yılında Kalyon Kültür’ü kurdu. ’’Toplumsal buluşma mekânı’ teması ile yola çıkan Kalyon Kültür, sergilere, söyleşilere, müzik dinletilerine ve kültür-sanat alanında pek çok etkinlik ve organizasyona ev sahipliği yapıyor.

Kalyon Holding, sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde gerek çevre ve insan gerekse teknoloji, inovasyon ve kaliteli insan kaynağının yetişmesi amacıyla çeşitli projeler yürütüyor. Kalyon Holding, topluma ve ülkeye kalıcı şekilde değer üretmeye odaklanan bu çalışmalarla orta ve uzun vadede Türkiye’nin gelecek hedeflerini destekleyecek şekilde planlamalar yapmayı sürdürüyor. Buradan hareketle Türkiye’nin tarih, kültür ve çevre değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması misyonuyla kurulan Kalyon Vakfı ise özellikle kültür mirası kapsamında değerlendirilen tarihi eserlerin korunması ve yaşatılması için toplumun beklentileri doğrultusunda, devlet kurumlarının ve sivil toplumun desteğiyle çok sayıda projeyi üstleniyor.

Kalyon Holding'in geleceğe miras, imza eserleri...

Dünyanın en büyük hava limanının yapımı ve işletmesi
Türkiye’nin ilk entegre ve yerli güneş paneli üretim tesisi
Dünyada bir ilk olan KKTC deniz geçişi isale hattı
Avrupa’nın en büyük ileri biyolojik atık su arıtma tesisi
Yurtdışında elektrik üreterek Türkiye’ye elektrik ithal eden ilk firma
Türkiye’nin ilk Metrobüs yol inşaatı
Türkiye’nin en büyük yayalaştırılmış meydanı

Kalyon Holding'in önceliği
Türkiye'nin geleceği...

Toplumuna ve ülkesine her zaman maksimum sosyal fayda sağlamayı hedefleyen Kalyon Holding, kuruluş yıllarından beri eğitim yatırımlarına devam ediyor. Zorlu global rekabet içinde ülkemizin ihtiyaç duyduğu kaliteli insan kaynağının yetişmesine yardımcı olmak amacı doğrultusunda; 1998 yılında Erdem Koleji, 2008 yılında ise Hasan Kalyoncu Üniversitesi hayata geçirildi.

Sürdürülebilir kalkınma ilkelerini; bütünsel kalite, çevre ve insan kaynakları yönetim sistemlerinden oluşan iş mükemmelliği modeliyle bütünleştirmeyi hedefleyen Kalyon Holding, kültür-sanat, eğitim, çevre ve spor alanında sunduğu toplumsal hizmetlerle sosyal gelişime desteklerini sürdürüyor.

Değerlerimiz

Mükemmeli Sunmak
Mükemmelliğin sırrı, titizlikte saklı. Deneyimin, yenilik ve inovasyonla harmanlandığı şirket yapımızda; güçlü bir organizasyon, verimli ekip çalışması ve güven odaklı yaklaşımımız ile mükemmeli sunmak için her detaya önem veririz.
Dürüst, Adil, Saygılı Olmak
Dürüstlük, adalet ve saygı dünden bugüne işleyişimizin temeli, yolculuğumuzun pusulası oldu. Müşteri, çalışan ve iş ortaklarımızla ilişkilerimizde dürüstlük ve şeffaflığa öncelik veriyor; sosyal, kültürel ve politik değerlere saygı duyuyoruz.
İnsana Değer Vermek
İnsan kaynağımız, bizim en büyük sermayemiz ve üretim kalitemizin belirleyicisidir. Bu bilinçle kaliteli insan gücünü grubumuza kazandırmak, çalışanlarımızın verimliliklerini artırmak, gelişmelerine imkan tanımak ve güçlü iş birliğinin hakim olduğu bir çalışma ortamı sunmak her zaman önceliğimizdir.
Yenilikçi Olmak
Değişen dünyaya ve beklentilere en uygun hizmeti sunabilmek adına; bilgimizi, teknolojilerimizi ve hizmetlerimizi sürekli güncelleriz. Yeni fikirleri ilgiyle karşılar, eski alışkanlıkları sürekli sorgular, değişimden korkmayız.
Güveni Hissettirmek
Güven, bizim işimizde en önemli değer ve kazanılması en zor başarı. Bugüne kadar aldığımız her işi söz verdiğimiz zamanda söz verdiğimiz kalite ile tamamladık. Kalyon markasına duyulan güveni karşılamak için elimizden geleni yaparız.
Yarınları Düşünmek
İçinde yaşadığımız topluma, çevreye ve gelecek kuşaklara daha iyi bir yarın inşa edebilmek için, sürdürülebilirliği iş stratejimizin odağına koyuyor, kaynakların sorumlu kullanımına önem veriyoruz.
Sosyal Fayda Sağlamak
Köklerimizi asla unutmaz, içinden yükseldiğimiz topluma sadece ekonomik katkı sağlamanın ötesine geçeriz. Toplumumuza sosyal fayda sağlama hedefinin bir kurum kültürü haline geldiği yapımızda; çağdaş eğitimi, sporu, bilimi ve kültür sanatı her zaman destekler ve yatırımlar yaparız.

Kilometre Taşları

2023

Vaniköy Camii restorasyonu tamamlandı.
Çanakkale – Ezine - Ayvacık – Küçükkuyu yolundaki Assos ve Troya Tünelleri açıldı.

2022

2021

Kalyon Holding Nevofis’e taşındı.
Kalyon Kültür kuruldu.

2020

2019

BOTAŞ Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama projesine başlandı.
Azerbaycan'dan Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak TANAP projesine başlandı.

2018

2017

Türkiye'nin ilk rüzgar türbini fabrikası YEKA'nın temeli atıldı.
Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin sözleşmesi imzalandı.

2016

2013

Tüm etapları tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı'nın temeli atıldı.
Dünyada bir ilk olan KKTC Askılı Sistem Deniz Geçişi projesi gerçekleştirildi.

2012

2011

1.300 konut ve sosyal tesisleri içeren Finanskent tamamlandı.
Hasan Kalyoncu Üniversitesi kuruldu.

2008

2007

Avrupa'nın ileri teknolojili en büyük biyolojik atık su arıtma tesisi, Ataköy Atık Su Arıtma Tesisi tamamlandı.
Dünyada öncesi veya benzeri olmayan Metrobüs projesi tamamlandı.

2006

2000

Ordu Hidro Elektrik Enerji Santrali faaliyete geçti.
Türkiye’nin ilk enerji ithalatı, Gürcistan'dan gerçekleştirildi.

1998

1989

Kalpen PVC Pencere Sistemleri faaliyete geçti.
Kalyon İnşaat kuruldu.

1974