MENEMEN - ALİAĞA - ÇANDARLI OTOYOL PROJESİ

İzmir kent trafiğini rahatlatmayı ve İzmir’e modern bir görünüm kazandırmayı amaçlayan proje, hafif raylı taşımacılık, hızlı tren ve limanlarla ortaklaşa çalışacak ve çevre dostu ulaşım ağını tamamlayacaktır.

Otoyolun güzergahı önemli tarihi ve antik kentler içerisinde ilerlemektedir. Otoyol projemizin yapım aşamasında, Neonteikhos Antik Kenti’nde yer alan kültür varlıklarını kurtarabilmek adına 2017 yılında İzmir Müze Müdürlüğü kontrolü altında kurtarma çalışmalarına başlanmıştır. 30.580 m² alanda yürütülen kazılarda 432 antik mezarın yanı sıra kral yolu, anıtsal yapılar ve çeşitli arkeolojik kalıntılar açığa çıkartılmıştır.

Otoyol ile kesişen 2.600 yıllık geçmişe sahip Neonteikhos Antik Kenti’nde yer alan kral yolu ve mimari kalıntılar bilimsel metotlar kullanılarak yerinden kaldırılmış ve otoyol inşaatı tamamlandıktan sonra yapılan çelik köprü üzerine kot ve koordinatlarına uygun olarak yine bilimsel metodlar ile yerleştirilmiştir. Bu yöntem dünya üzerinde ilk ve tek olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Türkiye’nin ilk arkeolojik köprüsü kültürel mirasa sahip çıkılması adına otoyolumuza ayrı bir değer katmaktadır.
Önceki Proje