BOR GES

Bor-3 GES, YEKA GES-4 kapsamında 30.03.2022 tarihinde yapılan yarışma ile Kalyon Enerji protföyüne girmiştir. Bor OSB yakınlarında bulunan Emen Köyü civarında kurulacak olan Bor-3 GES 100 MWe / 130 MWp gücündedir. Türkiye’ nin ve Kalyon Enerji’nin yenilenebilir enerjideki gücüne güç katacak önemli projelerden sadece bir tanesidir.
Montaj kurulum çalışmaları Mart ayı içerisinde başlayan projenin 2023 sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir. Kurulum aşamasında 400 kişi ve işletme aşamasında yaklaşık 30 kişi ile yöre halkına ciddi anlamda istihdam olanağı sunmaktadır.
Yaklaşık 2 milyon metrekare alana kurulumu tamamlanacak olup, toplamda 325.080 adet çift taraflı elektrik üretebilen (bifacial) ve Kalyon PV fabrikasında üretilen yerli güneş panelleri kullanılacaktır. Yıllık 275 bin MWh elektrik enerjisi üretimi hedeflenen proje ile yaklaşık 75 bin haneli (yaklaşık 300 bin kişinin) bir ilçenin günlük elektrik enerjisi ihtiyacı karşılanabilecektir..
Bor Güneş Enerji Santralimiz çevresel ayak izini azaltarak yıllık yaklaşık 180 bin ton karbon emisyonunun önüne geçiyor.
Önceki Proje