KALYON KARAPINAR GES

Türkiye ve Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı büyüklükteki güneş enerjisi santrali olan Kalyon Karapınar GES, yaklaşık 20 milyon m²’lik – başka bir deyişle 2600 futbol sahası büyüklüğüne eşit- bir alanda, yaklaşık 3,5 milyon panel kullanılarak kuruldu ve ekolojik değerini yitiren, çölleşmiş bir arazi ekonomiye yeniden kazandırıldı. Kurulumuna Ağustos 2020 tarihinde başlamış olan santral Mart 2023’te tamamlanarak tam kapasite üretime başlamıştır. Projenin en önemli yapı taşlarından biri olan fotovoltaik paneller Ankara’daki Kalyon Güneş Teknolojileri fabrikasında %80 yerliliğe sahip olarak üretildi ve Karapınar YEKA-1 GES projesinde bu fotovoltaik panellerden kullanıldı. Ayrıca projede elektrik üretim verimini arttırmak için doğu/batı eksenli güneş takip (tek eksenli tracker) sistemi ile kuruldu. Böylece sabit açılı panel yerleşim sisteme göre %15 daha verimli elektrik üretimi elde edildi.
Proje, 1.350 MWp kurulu gücüyle yılda 3 milyar kilovatsaat’e yakın elektrik üreterek 2 milyon nüfuslu bir şehrin elektriğe temiz bir şekilde ulaşmasını sağlamakta. Ayrıca ülkemizin güneş enerji santrali kurulu gücü proje ile birlikte yüzde 15 oranında büyürken, çevre için hayati bir fayda sağlayarak, yıllık yaklaşık 1.7 milyon ton karbon emisyonunun önüne geçiliyor.
Dünyanın en büyük beş güneş enerji santralinden biri olan Kalyon Karapınar YEKA-1 Güneş Enerjisi Santrali, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılmasında önemli rol üstlenirken, bu eşsiz toprakların ve insanımızın gücüyle ilerlemeye devam ediyoruz.
Yerli ve millî enerji üretimiyle ülkemizin kalkınmasına katkı sağlıyor, daha sürdürülebilir bir dünya için çalışıyoruz.